LEZZETİN HİKAYESİ

İNCİRİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ

İNCİRİN BESLENMEDEKİ ÖNEMİ

Besin değeri yüksek olan kuru incirde kolay sindirilebilen glikoz ve früktoz bulunmaktadır. Protein içeriği ise birçok kuru meyvenin iki katından fazladır.

Sütten daha fazla kalsiyum içermesi nedeniyle kemik hastalıklarına iyi gelmektedir. Pektik maddelerin kaynağını içermesi nedeniyle, bağırsaklardan toksit maddelerin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi, şeker hastalarında kan şekerinin hızlı yükselmesinin önlenmesi gibi yararlar sağlanmaktadır.

Özellikle demir elementini fazla içermesinden dolayı, küçük çocuklar ve hamile kadınlarda ortaya çıkan mineral madde ve vitamin eksikli inin yol açtığı hastalıklara ve kansızlığa iyi gelmektedir. 

Kuru İncirin Besin Değeri ( 100gr )

Kalori ( kcal )

249

Lif ( g )

10

Yağ

1

Protein ( g )

3

Şeker ( g )

48

Vitamin A ( IU )

10

Vitamin C ( MG )

1,2

Vitamin B1

0,1

Vitamin B2

0,1

Vitamin B6

0,1

Sodyum

10

Potasyum

680

Kalsiyum

162

Fosfor

67

Magnezyum

68

Demir

3.07

Manganez

0,8

Bakır

0,3

Selenyum

0,6

Çinko

0,5

 

Mineral madde, özellikle demir içeriğinin fazla olması nedeniyle beslenmede önemli bir yere sahip olan incir, özellikle hamileler ve küçük çocuklarda ortaya çıkan mineral madde ve vitamin eksikliğinin neden olduğu hastalıklar ve kansızlığa iyi gelir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. İçeriğinde bakır bulunması, demirin vücut tarafında tarafından emilimini kolaylaştırmaktadır.